FAQ - najczęściej zadawane pytania
Nie ma takiego ryzyka. W miejscu po napromienianiu może pojawić się odczyn popromienny, który jest reakcją zdrowych tkanek na promieniowanie jonizujące (jego objawy opisane zostały powyżej). Odczyn zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni od zakończenia leczenia.
Skóra okolicy napromienianej powinna pozostać sucha. Ponadto powinno się chronić okolicę napromienianą przed słońcem. Zabronione jest także opalanie w solarium.
W trakcie leczenia należy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać ciężkiej pracy i dobrze się odżywiać (ograniczenia diety dla pacjentów z nowotworami jamy brzusznej i miednicy podane zostały powyżej). W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepokojących zgłoś się do lekarza prowadzącego.
Teleterapia jest całkowicie bezpieczna dla osób z otoczenia. Pacjent nie emituje żadnego promieniowania, może kontaktować się z dziećmi i kobietami w ciąży.
Napromienianie jest całkowicie niebolesne! W trakcie seansu pacjent w żaden sposób nie odczuwa promieniowania.
Codzienny seans napromieniania trwa ok. 10 min. Seanse takie odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku. Łączna ilość seansów to ok. 25-35 – całe leczenie trwa zatem od 5 do 7 tygodni.