Zamówienia publiczne

Przedmiot zamówienia:

Zakup i dostawa szkiełek, medium, odczynników, nożyków, tuszy, ostrzy i drobnego sprzętu dla Zakładu Patologii.

Numer zamówienia:

350/121/2020

« Powrót do szczegółów zamówienia

odp na pyt 105

Poznań, dnia 2021-01-28
EZ/350/121/2020/____105_____



Wg rozdzielnika: do uczestników i zainteresowanych

Dotyczy: przetargu nieograniczonego 121/2020 Zakup i dostawa szkiełek, medium, odczynników, nożyków, tuszy, ostrzy i drobnego sprzętu dla Zakładu Patologii.


Wielkopolskie Centrum Onkologii odpowiada na zadane pytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia:

1. Pytanie nr 1 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na podanie ceny jednostkowej za 1 szt. wyrobów z dokładnością do 3 lub 4 miejsc po przecinku? Zgodnie z orzeczeniem zespołu Arbitrów – sygn. akt UZP/ZO/0-2546/06 dopuszcza się podawanie cen z dokładnością do trzech a nawet 4 m-c po przecinku, dla wyrobów masowych, wówczas, cena jednostkowa jest elementem kalkulacyjnym ceny wynikowej, a nie ceną transakcyjną.
ODPOWIEDŹ: Nie, zamawiający nie wyraża zgody – oferta winna zawierać kwotę z dwoma miejscami po przecinku.

2. Pytanie nr 2 Czy Zamawiający może zagwarantować realizację przedmiotu zamówienia na poziomie nie mniejszym niż 80% ilości wyszczególnionych w ofercie? Pozytywna odpowiedź na powyższe pytanie ma istotne znaczenie dla odpowiedniej kalkulacji oferowanej ceny. Zapewnieniem przestrzegania zasady uczciwej konkurencji będzie określenie przez Zamawiającego gwarantowanego poziomu zamówienia publicznego, który zostanie na pewno zrealizowany. Jak wskazano w Wyroku KIO z dnia 27 grudnia 2011 roku (KIO 2649/11): „Zamawiający powinien opisać przedmiot zamówienia w taki sposób, aby wykonawcy nie mieli wątpliwości, jakie usługi, dostawy, roboty budowlane należy wykonać i jaki będzie ich zakres, tak aby spełniały oczekiwania Zamawiającego, a z drugiej strony aby wykonawcy mogli w sposób prawidłowy dokonać wyceny złożonych ofert (…) Zgodnie z poglądem Krajowej Izby Odwoławczej wyrażonym m.in. w wyroku z dnia 18 czerwca 2010 r. KIO 1087/10, z art. 29 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych wynika obowiązek dokładnego określenia przez zamawiającego ilości zamawianych produktów; zamawiający nie jest zwolniony z tego obowiązku nawet, jeżeli nie jest w stanie przewidzieć dokładnych ilości zamawianych produktów oraz w wyroku z dnia 3.10.2014 r., KIO 1944/14: „Dla zapewnienia uczciwej konkurencji przy kalkulowaniu ceny oferty konieczne jest określenie w sposób precyzyjny zakresu, jakiego prawo opcji dotyczy, oraz wskazanie tej części zamówienia, która będzie realizowana na pewno, oraz tej części, której realizacja będzie uzależniona od decyzji zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji”. W wyroku z dnia 7 maja 2014 r. KIO 809/14 Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że „nie można zaakceptować postanowień umowy dających zamawiającemu całkowitą, nieograniczoną pod względem ilościowym i pozostającą poza wszelką kontrolą dowolność w podjęciu decyzji o zmniejszeniu zakresu dostaw będących przedmiotem zamówienia”.
ODPOWIEDŹ: Zamawiający dokonuje zmiany zapisów projektu umowy polegajacej na dodaniu poniższego zapisu:
W § 2. dodaje się kolejny punkt (ustep) nr 7 ktory brzmi:
„7. Szacowana ilość przedmiotu zamówienia ma charakter jedynie orientacyjny - wynikający z planowanego zużycia w trakcie obowiązywania umowy uzależniona jest od bieżących potrzeb, w żadnym wypadku nie stanowi zobowiązania Zamawiającego do zakupu podanej ilości. Zamawiający zastrzega możliwość niewykorzystania 20% wartości przedmiotu umowy w przypadku udzielenia mniejszej ilości świadczeń od ilości szacowanej, co nie jest uzależnione od Zamawiającego.”

3. Pytanie nr 3 Prosimy o modyfikację zapisów § 6 w taki sposób, aby wysokość kary umownej naliczana była od wartości netto a nie brutto. VAT jest należnością publicznoprawną, którą wykonawca jest zobowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego. Ponadto sama kwota podatku VAT wliczona do ceny oferty nie ma wpływu na korzyści ekonomiczne osiągane przez wykonawcę z tytułu wykonania zamówienia.
ODPOWIEDŹ: Nie, zamawiający nie widzi konieczności dokonywania zmian w umowie.

4. Pytanie nr 4 Wnosimy o zmianę stanowiska Zamawiającego w kwestii liczenia kar umownych za odstąpienie od umowy od kwoty niezrealizowanej lub niewłaściwie, nieterminowo zrealizowanej wartości umowy, a nie całkowitej, krzywdzącym jest, aby Wykonawca, bądź Zamawiający ponosił ewentualną karę za prawidłowo zrealizowaną już wartość umowy. Pozwoli to również na dostosowanie wysokości kar do wartości przedmiotu umowy, co zgodne będzie z zasadami prawa w tym zakresie. Czy zatem Zamawiający dokona modyfikacji wspomnianego zapisu umowy?
ODPOWIEDŹ: Nie, zamawiający nie widzi konieczności dokonywania zmian w umowie. Kary dla wykonawcy i zamawiajacego w przyapadku odstapienia od umowy sa ustalone na takim samym poziomie.

5. Pytanie nr 5 Dotyczy wzoru umowy
Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie do umowy sformułowania, iż „Zamawiający będzie składał zamówienia według bieżących potrzeb, przy czym wartość zamówienia jednostkowego nie powinna być mniejsza niż 150 zł. Netto”? Mając na względzie czynniki ekologiczne, chcielibyśmy dążyć do ograniczenia liczby opakowań, ilości listów przewozowych i faktur w formie papierowej. W związku z tym prosimy o ustanowienie minimalnej wartości zamówienia w kwocie 150 zł.
ODPOWIEDŹ: Nie, zamawiający nie widzi konieczności dokonywania zmian w umowie.

6. Pytanie nr 6 Pakiet 4: Czy Zamawiający wymaga noży mikrotomowych o kącie ostrza 34 stopnie?
ODPOWIEDŹ: Zamawiajacy doprecyzowuje specyfikację – wymaga sie nozy mikrotomowych o kącie ostrza 35 . Odpowiadajac na pytanie dopuszcza sie kąt ostrza 34.

7. Prosimy o wprowadzenie przez Zamawiającego treści udzielonych odpowiedzi do SIWZ i o nadanie im tym samym charakteru wiążącego dla wszystkich podmiotów biorących udział w tym postępowaniu.
ODPOWIEDŹ: W trakcie oceny ofert, oferta będzie oceniana na podstawie wymagań specyfikacji z uwzględnieniem niniejszych odpowiedzi.



Z poważaniem,

___________________

« Powrót do szczegółów zamówienia