(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Plakat VIII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Już 21 września rozpocznie się kolejny Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ramach kampanii „Zrozumieć  Nowotwory Głowy i Szyi”. W wybranych krajach Europy, w tym w Polsce, po raz ósmy odbędą się działania edukacyjno-zdrowotne, podnoszące świadomość na temat zachorowalności na nowotwory głowy i szyi, ich leczenia oraz profilaktyki. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!”.

 

VIII Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi rozpocznie się kampanią medialną, w której specjaliści Wielkopolskiego Centrum Onkologii angażujący się w leczenie tej grupy nowotworów będą przekonywać o istocie profilaktyki i zapraszać do udziału w bezpłatnych badaniach. Kolejne dni obejmą m.in. debatę z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia w Wielkopolsce, czy wykłady dla młodzieży, podczas których uczniowie zgłębią temat profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Swoją obecność zaznaczy również Stowarzyszenie Osób z Nowotworami Głowy i Szyi, organizując spotkanie rekreacyjno-ruchowe dla osób po leczeniu onkologicznym w rejonie głowy i szyi, realizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

 

Trzeci dzień Tygodnia Profilaktyki od lat poświęcony jest laryngologicznym badaniom profilaktycznym, prowadzonym w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.  Bezpłatne badania przysługują osobom z grupy ryzyka (40-65 lat), zamieszkującym województwo wielkopolskie, lubuskie lub zachodniopomorskie.

 

Do specjalisty powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli któryś z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej (tzw. schemat 1/3):

 

  • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • utrzymująca się chrypka,
  • bóli/lub trudności w połykaniu,
  • guzek na szyi,
  • zatkany z jednej strony nos i/lub krwawienie z nosa.

 

Badania przysługują również osobom z podanej grupy wiekowej, które nie zauważyły u siebie powyższych objawów, ale są w grupie podwyższonego ryzyka, tj. palą papierosy, nadużywają alkoholu lub narażone są na zakażenie wirusem HPV. Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu 61 885 07 29 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 15:00.

 

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi potrwa od 21 do 25 września 2020.  Szczegółowe informacje, jak również lista ośrodków  biorących udział w akcji, dostępne są na stronie www.oppngis.pl.