(+48 61) 885 05 00 Buletyn Informacji Publicznej eRejestracja i eWyniki Spacer wirtualny! RODO Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest członkiem europejskiej sieci OECI. Kliknij aby poznać szczegóły organizacji. Zobacz certifikat
Otwarcie Ośrodka Radioterapii w Kaliszu
Otwarcie Ośrodka Radioterapii w Kaliszu

10 listopada 2014 roku przy ul. Kaszubskiej odbyło się otwarcie Ośrodka Radioterapii w Kaliszu. W uroczystości wzięli udział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicemarszałek Mateusz Klemenski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz, Wiceprezydent Daniel Sztandera, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu Wojciech Grzelak, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wlkp. Leszek Sobieski, Zastępca Dyrektora Iwona Rakowska, Przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski, członkowie Rady Społecznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii, pracownicy Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Będący filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii kaliski Ośrodek Radioterapii został wybudowany w latach 2012-2014 ze środków Województwa Wielkopolskiego. Jego otwarcie jest pierwszym etapem realizacji programu „Poprawy dostępności i jakości świadczeń w zakresie radioterapii i onkologii w Województwie Wielkopolskim” uchwalonego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Proces powstania Ośrodka rozpoczął się w 2006 roku – wówczas to projekt jego budowy został przedstawiony na odbywającym się w Kaliszu Konwencie Marszałków. Wieloletnie przygotowania do jego otwarcia obejmowały zarówno szkolenia specjalistów, jak i nawiązywanie współpracy z jednostkami ochrony zdrowia na terenie regionu kaliskiego. Planowane świadczenia Ośrodka obejmować będą procedury radioterapii onkologicznej, poradnictwo onkologiczne oraz szeroko rozumianą profilaktykę nowotworów złośliwych. Rozpoczęcie udzielania świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia planowane jest na grudzień bieżącego roku.

W strukturze Ośrodka znajduje się sala do telekonferencji umożliwiająca zdalne konsultacje interdyscyplinarne oraz planowanie leczenia w integracji z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Przy Ośrodku znajduje się również hostel dla pacjentów, który umożliwi leczenie chorych niewymagających hospitalizacji. Nawiązano również współpracę ze Szpitalem Wojewódzkim w Kaliszu na terenie którego powstanie Oddział Onkologii, co umożliwi pełne leczenie skojarzone w zakresie radio- i chemioterapii nowotworów.

Poprawa dostępności do świadczeń onkologicznych w regionie jest jednym z priorytetów Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ochronie zdrowia. Z inicjatywy Zarządu Województwa w 2007 roku powstała koncepcja utworzenia ośrodków radioterapii w czterech miastach: Kaliszu, Pile, Koninie, Lesznie. W ramach zadania pn. „Przygotowanie koncepcji, dokumentacji i utworzenie ośrodków radioterapii w Wielkopolsce” ukończono budowę Ośrodka Radioterapii w Kaliszu oraz zakończono prace dotyczące dokumentacji budowlanej Ośrodka Radioterapii w Pile.